Mikro Proje Teknik Desteği kapsamında yapılan araştırmalar yayınlandı!

 

Avrupa Birliği İzleme Ağı olarak Çevre ve İklim, Çocuk Hakları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği tematik alanlarında faaliyetler yürüten Sivil Toplum Kuruluşları’nın izleme kapasitelerini geliştirmek üzere proje ve/veya programlarının sosyal etki değerlendirmeleri kapsamında destekler verdiğimiz Mikro Proje Teknik Desteği kapsamında geçtiğimiz Ağustos ayından bugüne kadar tam 5 ay boyunca kendi çalışma alanlarında durum tespiti, araştırma yapan 3 farklı tematik alandan 4 örgütün raporlarının son hallerini sizlerle paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.

Tohum Eğitim Kültür ve Doğa Derneği, Çölyak Organik Beslenme Derneği, Bilim ve Teknolojide Kadın Derneği (Sisterslab) ve Yüksekova Kadınları Toplumsal Destekleme ve Kültür Derneği tarafından hazırlanan izleme raporlarının kısa açıklamalarına ve bağlantılara aşağıdan ulaşabilirsiniz.
 

Tohum Eğitim Kültür ve Doğa Derneği
Tüketim ve Tüketim Kültürü Alanının İzlenmesi Raporu:
Neler Yapılıyor? Neler Yapılmalı?

Kapsam: İzleme konusunu; “tüketim ve tüketim kültürü” kapsamında “plastik ambalajların geri dönüştürülmesi” olarak belirleyen Tohum ekibi, bu çerçevede son yıllarda Türkiye’de “katı atık yönetimi” ve “sürdürülebilir çevre” temasıyla AB destekli olarak yürütülen ve kapsamına dair bilgiye ulaşılabilen projeleri liste haline getirdi. Projeleri incelendikten sonra genel bir değerlendirme ile bazı tespitler yaptığı raporunda hem sivil toplum kuruluşları hem de hibe sağlayıcıları için genel öneriler dile getiriyor.

Rapor Bağlantısı: http://bit.ly/tohum_rapor

 

Çölyak Organik Beslenme Derneği
Konu İzleme Raporu: Çölyak ve Çocuk

Türkiye’de 38 adet aktif çölyak derneği bulunduğu ve bu derneklerin farklı odak alanları olmakla birlikte temel yaklaşımları, çölyak hastalığına sahip kişilerin ihtiyaç duydukları gıdalara ucuz ve kolay erişimi üzerine odaklandığı tespit edilen raporda bu konuda çocuklarla ilgili ayrışan bir tecrübeye sahip olunmakla birlikte çölyak çalışmalarında çocuk temelli çalışmalar kısıtlı bir şekilde ele alındığı tespiti yapılıyor. Bu rapor, bu kısıtlı fotoğrafı ortaya koymak ve ilgili önerileri oluşturmak amacıyla Çölyak ekibi tarafından kaleme alınmıştır.

Rapor Bağlantısı: http://bit.ly/colyak_rapor

 

Bilim ve Teknolojide Kadın Derneği (Sisterslab)
Türkiye ve Dünyada STEAM ve Toplumsal Cinsiyet Raporu
Neler Yapılıyor? Neler Yapılmalı?

Sisterslab ekibi bu raporda Türkiye ve dünyada toplumsal cinsiyet eşitliği ve STEAM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Sanat, Matematik) alanlarında, özellikle de teknoloji sektöründe yapılan çalışmaları derleyerek; konunun sivil toplumda nasıl ele alındığı detaylı bir şekilde inceliyor. Bu inceleme ışığında alandaki eksiklikler ve önemli başarı noktaları tespit edilen raporun gelecek dönem çalışmalarına ve AB’nin alanda yapabileceği olası programlara ışık tutacağı düşünülmektedir.

Rapor Bağlantısı: http://bit.ly/sisterslab_rapor

 

Yüksekova Kadınları Toplumsal Destekleme ve Kültür Derneği
Hakkari ve Çevresinde Yürütülen Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Raporu
Neler Yapılıyor? Neler Yapılmalı?

Yukader ekibi tarafından amacı; Hakkari ve çevresinde Toplumsal Cinsiyet  üzerine yapılan çalışmaları derlemek ve bu çalışmalarla ilgili analizleri paylaşmak olarak belirlenen bu izleme raporu yine bu çalışmalarda başarılan veya eksik kalınan kısımları analize tabi tutmaktadır.

Rapor Bağlantısı: http://bit.ly/yukader_rapor